Arheološki muzej Osijek
Muzej Đakovštine
Galerija likovnih umjetnosti
Muzej grada Iloka
Muzej Slavonije Osijek
Zavičajni muzej Našice
Zavičajni muzej Slatina
Galerija umjetnina grada Slav. Broda
Gradski muzej Požega
Muzej Brodskog Posavlja
Gradski muzej Vinkovci
Gradski muzej Virovitica
Gradski muzej Vukovar
Zavičajni muzej "Stjepan Gruber"
Muzej vučedolske kulture
Veličina fonta: +
3 minutes reading time (502 words)

Angelus!: djela sakralne umjetnosti iz zbirki XVIII. i XIX. stoljeća Muzeja likovnih umjetnosti - stručno vodstvo

U četvrtak, 9. srpnja u 18:00 sati kustos Ivan Roth održat će stručno vodstvo kroz postav izložbe Angelus!: djela sakralne umjetnosti iz zbirki XVIII. i XIX. stoljeća Muzeja likovnih umjetnosti. Ulaz za posjetitelje je slobodan.

O izložbi: Muzejska građa sakralne tematike Muzeja likovnih umjetnosti dosad je nekoliko puta problematizirana i prezentirana, većinski kao cjelina unutar šireg konteksta, a kao samostalna tema izložbi svega dva puta. Prvi puta, kada je prikazana u kontekstu sakralne umjetnosti XVIII. stoljeća na području čitave Slavonije 1971. godine i drugi puta 2003. godine kada je održana prigodna izložba povodom dolaska pape Ivana Pavla II. u Osijek. Izložba Angelus! ima za svrhu prezentaciju dijela fundusa Muzeja likovnih umjetnosti u krajnjem cilju pripreme za novi Stalni postav muzeja kao druga po redu izložba u seriji, nakon Autoportreta iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti, izložbe otvorene u svibnju ove godine. Konkretno, izložba Angelus! je koncentrirana na djela sakralne tematike dviju muzejskih zbirki, Zbirke slikarstva XVIII. i XIX. stoljeća te Zbirke crteža i grafika XVIII. i XIX. stoljeća.

Izložbom će, osim prezentacijom bogate i zanimljive građe, biti problematizirana uloga djela sakralne tematike u muzejskom okruženju te načini i mogućnosti njihove prezentacije u tom kontekstu. Ulaskom u muzej rijetko promišljamo o primarnoj namjeni nekog umjetničkog djela, tko su mu bili vlasnici, gdje je izvorno stajalo i kako je korišteno. Specifičan karakter djela sakralne umjetnosti nameće da se promišlja upravo o tome jer, iako muzej nije mjesto molitve, sveta slika svakako jest i, bez obzira na svoj sadašnji muzejski karakter, nikada nije izgubila sakralni, svoju svetost – ona nastavlja živjeti u njoj u novom kontekstu. Upravo takav stav je vrlo nov u muzejskoj struci, a ukratko iznesena problematika svetosti muzejske slike vrlo aktualna na svjetskoj razini.

Kako bi se dodatno istaknuo takav, ne isključivo muzejski karakter predmeta, odnosno izložbe, i sam naslov pozdravlja posjetitelja u duhovnom tonu: Angelus! jest, naime, stari pučki pozdrav izveden iz molitve Anđeoski pozdrav (Gospino pozdravljenje) kojom se komemorira Gabrijelovo navještenje radosne vijesti: Angelus Domini nuntiavit Mariæ.

Okupljena su djela od vremena početaka obnove katoličanstva u Osijeku, dakle od kraja XVII., odnosno početka XVIII. stoljeća do kraja XIX. stoljeća. Formirana je kronološki, a kao izdvojenu temu prikazat će djela marijanske pobožnosti. Uz to bit će prikazana malobrojna djela kristološke (pashalne) tematike, a najbrojnija su ona s prikazima svetaca. U kontekstu naručitelja ističu se slavonske plemićke obitelji i visoki vojni stalež (Pejačević, Hilleprand von Prandau, von Normann-Ehrenfels, Pfeffershofen), a od umjetnika zastupljeni su Johann Franz Michael Rottmayr, Paulus Antonius Senser, Adolf Waldinger, Carl Rahl, Mór Than i dr. Istraživanje provedeno za izložbu pokazalo je nova otkrića i iznjedrilo nove zaključke o sakralnoj umjetnosti u Osijeku.

Ova izložba planirana je i kao dio programa Festivala sakralne umjetnosti (Ars Sacra festival) koji će se održati od 12. – 20. rujna u cijeloj Europi. Muzej likovnih umjetnosti, kao organizator osječkog (i jedinog hrvatskog) dijela festivala, uključuje se ovom izložbom, prigodnim radionicama i predavanjima. Muzeju će se pridružiti i Đakovačko-osječka nadbiskupija, Muzej Slavonije Osijek, Slavonsko Tamburaško Društvo "Pajo Kolarić", Kinematografi Osijek i brojni pojedinci, a o programu ćemo Vas izvijestiti naknadno. 

Izložba Slikarstvo iz zbirke grada Graza i jazz ko...
Autoportreti iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti...

Popularni sadržaji

muih-blok-footer

 

Muzejska udruga Istočne Hrvatske svoje korijene pronalazi u godini 1951., kada je osnovana Slavonskoj podružnica Društva službenika i suradnika muzeja, galerija i konzervatorskih zavoda Museion u NR Hrvatskoj.

Sjedište Udruge:

Muzej Slavonije
Trg Sv. Trojstva 6
31 000 Osijek

tel: +385 31 250 731