Kustosica Marić je objasnila da je izložba o molitvenicima i molitvi Kruh nebeski dobila naziv po istoimenom molitveniku koji je doživio kod nas najveći broj izdanja – čak 47. Prvo izdanje je tiskano 1909. godine i može se prelistati na touch screen, a zadnje prije tri godine.
-Na izložbi se nalazi 96 molitvenika pisanih na latinici, bosančici i ćirilici te na nekoliko jezika. Ovdje se nalazi i prvo cjelovito izdanje Biblije na hrvatskom jeziku iz 1831. godine. Zašto i Biblija na ovoj izložbi. Upravo zato što se u njoj nalaze prve molitve, a po molitvama je molitvenik i dobio naziv. Najstariji izloženi molitvenik je vodič kroz kršćanske pobožnosti na francuskom jeziku tiskan u Parizu 1681. – objasnila je autorica izložbe.
Molitvenici koji su često bili jedine tiskane knjige u kući često su služili, dodala je, i za bilježenje najvažnijih obiteljskih podataka. Tako se u molitveniku Varia pietatis autora Stanislava Losgotta, tiskan u Budimu 1769. nalaze vrlo zanimljive rukopisne bilješke njezina vlasnika grofa Ivana Jankovića koji je pisao podatke o rođenju i smrti svoje djece kao i podatke o zarukama i vjenčanju sa svojom suprugom.
Na izložbi se nalazi i najstarija pronađenu krunicu na hrvatskom tlu. Pronađena je prije 4 godine tijekom arheoloških istraživanja benediktinske opatije sv. Mihovila Arkanđela na Rudini.
-Ostaci krunice pronađeni su uz posmrtne ostatke starije ženske osobe zajedno s olovnom bulom pape Bonifacija IX. Temeljem rezultata antropološke analize, pisanih izvora i pronađenih pokretnih nalaza pretpostavlja se da je riječ o posmrtnim ostacima pripadnice plemićkog roda Podvrški – Margareti, kojoj je papa Bonifacije IX. 1397. godine izdao nama danas nepoznatu ispravu – objasnila je Lj. Marić koja se zahvalila domaćinima na pomoći pri realizaciji izložbe kustosu Stipanu Dilberu i ravnatelju fra Boži Miliću, djelatnicima Knjižnice Vinku i Anici kao i muzejskom tehničaru požeškog Muzeja Borisu Knezu te posebno suatorici izložbe i autorici kataloga Dijani Klarić iz Gradske knjižnice Požega kao i Gradu Požegi i Ministarstvu kulture koji su financijski pomogli njezinoj realizaciji.
Otvorenju izložbe nazočio je načelnik općine Ivan Buntić te pleternička gradonačelnica Marija Šarić sa suradnicima. Izložba koja će u Tomislavgradu gostovat do 11.9.2023. otvorio je fra Bože Milić, a program otvorenja pjesmom su upotpunili članovi Frame.