Arheološki muzej Osijek
Muzej Đakovštine
Galerija likovnih umjetnosti
Muzej grada Iloka
Muzej Slavonije Osijek
Zavičajni muzej Našice
Zavičajni muzej Slatina
Galerija umjetnina grada Slav. Broda
Gradski muzej Požega
Muzej Brodskog Posavlja
Gradski muzej Vinkovci
Gradski muzej Virovitica
Gradski muzej Vukovar
Zavičajni muzej "Stjepan Gruber"
Muzej vučedolske kulture
Veličina fonta: +
2 minutes reading time (323 words)

Rudinski nocturno održan u crkvi sv. Martina u Brestovcu

Na blagdan svetoga Mihovila, 29. rujna, a u čast istoimenom zaštitniku nekadašnje drvene benediktinske opatije na Rudini održan je u crkvi sv. Martina u Brestovcu koncert klasične glazbe Rudinski nocturno na kojemu je pod vodstvom dirigenta Josipa Prajza nastupio Zbor mladih požeških glazbenika, solisti Marija Milinković, sopranistica i Kristijan Kostić, tenor te Komorni orkestar. Uz koncert održan je i recital Baštineći baštinu - na tlu srednjovjekovne rudinske bendektinske opatije sv. Mihovila kojeg su izveli profesori Miroslav Paulić i Leonardo Đaković te učenici Ivan Lukić i Krešimir Jaković iz požeške Katoličke gimnazije, a koji je priredila prof. Marijana Ćorluka.

Iako je to trebao biti prvi koncert na arheološkom lokalitetu Rudine zbog vremenskih prilika održao se u brestovačkoj crkvi koja se nalazi na brdu iznad naselja Brestovac.

U ime organizatora, općine Brestovac, Udruge mladih požeških glazbenika Avista, Gradskog muzeja Požega i Turističke zajednice Zlatni Papuk nazočnima se obratila ravnateljica Muzeja Ljiljana Marić. Ona se prije svega zahvalila Josipu Prajzu, predsjedniku udruge mladih požeških glazbenika A vista koji je pokrenuo inicijativu za ovaj koncert kojem nije bio samo cilj pjevati i svirati u čast sv. Mihovila i sv. Benedikta osnivača prvog crkvenog reda nego isto tako promovirati i neprocjenjivo duhovno i kulturno nasljeđe koje su nam ostavili benediktinci na Rudini. Ukratko je predstavila to nasljeđe istaknuvši da je vrijednost benediktinske opatije sv. Mihovila na Rudini ponajprije u sačuvanoj arhitektonskoj plastici tzv. rudinskim glavama koje predstavljaju skup najbolje i najstarije očuvane romaničke skulpture na prostoru kontinentalne Hrvatske. Spomenula još nekoliko zanimljivosti vezano za Rudinu te pozvala sve one koji još nisu bili da posjete novi stalni postav u kojem sve to mogu uživo vidjeti te se još detaljnije upoznati s poviješću djelovanja ovoga reda na našim prostorima.

Nazočne je kroz program vodila prof. Nataša Puljašić koja je na kraju zahvalila organizatorima, župniku Franji Nemetu na ustupljenom prostoru crkve, glazbenicima koji su priuštili vrhunski glazbeni doživljaj te posebno posjetiteljima na dolasku koji su za uspomenu dobili malu rudinsku glavu. 

Koncert na arheološkom lokalitetu Rudina

Popularni sadržaji

muih-blok-footer

 

Muzejska udruga Istočne Hrvatske svoje korijene pronalazi u godini 1951., kada je osnovana Slavonskoj podružnica Društva službenika i suradnika muzeja, galerija i konzervatorskih zavoda Museion u NR Hrvatskoj.

Sjedište Udruge:

Muzej Slavonije
Trg Sv. Trojstva 6
31 000 Osijek

tel: +385 31 250 731