„World Space Week 2016“
Astralni simboli Vučedolske kulture
Edukacijsko pedagoške radionice i predavanja povodom obilježavanja
World Space Week 2016. 3.-7. listopada u Muzeju Slavonije
U Muzeju Slavonije se u stalnom postavu Prapovijesti nalaze arheološki predmeti koji pripadaju vučedolskoj kulturi, a koja predstavlja završnu fazu eneolitika. Vučedolsko poimanje svijeta iskazano je na njihovim posudama najstarijim europskim ideogramima. Svi ukrasi na njima nose nebesku simboliku, a keramička posuda iz Vinkovaca, nastala oko 2600.g.pr.Kr., prikazuje astralni kalendar vučedolske kulture.
Prapovijest. Vučedolci. Astralni simbolizam.
Najstariji indoeuropski kalendar je jedna od najmarkantinijh posuda vučedolske kulture, a po mišljenju prof. Durmana ona prikazuje najraniji i najpotpuniji indoeuropski kalendar nastao u vrijeme sumerskog razdoblja u Mezopotamiji i Staroga kraljevstva u Egiptu. U četiri ukrašenim pojasevima, astralnim simbolizmom, prikazana su četiri godišnja doba. Zviježđa koja zastupaju pojedine dijelove godine prikazana su u vrijeme sumraka kao prva obilježja večernjeg neba. Vučedolska je godina počinjala proljetnim ekvinocijem kada sunce simbolički zamjenjuje najuočljivije zimsko zviježđe – Orion, čije su tri zvijezde pojasa, u vučedolsko doba, na taj dan zalazile i na nekoliko mjeseci nestajale s noćnog neba. Sunce i astralni simbolizam kao i prikazi marsa i Venere uz negiranje lunarnog simbolizma – Mjeseca, važna su značajka Indoeuropljana. Astralni simboli s kojima su Vučedolci ukrašavali svoje posude, mogu se smatrati i svojevrsnim prvim europskim pismom.
World Space Week.
World Space Week je međunarodna proslava znanosti i tehnologije. Proslava se održava svake godine od 4. do 10. listopada, a ta dva datuma koriste se povodom obilježavanja lansiranja prve letjelice s čovjekom 4.10.1957. Sputnik u svemir i 10.10.1967. potpisivanje Sporazuma o principima upravljana aktivnostima USA u istraživanju svemira, uključujući Mjesec i ostala nebeskih tijela. Organizatori Svjetskog tjedna svemira su agencije, svemirske kompanije, škole, planetariji, muzeji i dr. Sinkronizirana događanja privlače pažnju javnosti i medija. 2014. godine održalo se 1600 događanja u 72 zemlje.
Ciljevi STS- a jesu:
- Edukacija;
- Promicanje održivog ekonomskog razvoja;
- Demonstracija podrške javnosti za svemirske programe;
- Promicanje znanosti među mladima, itd.
Program u Muzeju
Muzej Slavonije se uključio u obilježavanje međunarodnog događanja „World Space Week-a 2016“ organizacijom i održavanjem edukativno pedagoških radionica, stručnih vodstava i predavanja u sklopu Muzejske tematike „Astralni simboli Vučedolske kulture“.
TIM POVODOM MUZEJ JE ZA POSJETITELJE PRIPREMIO SLJEDEĆI PROGRAM:
03.10.2016. ponedjeljak
12:00 obilježavanje World Space Week-a otvorenjem prigodne izložbe postera učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Osijeku i prvonagrađenog i službenog postera World Space Week-a autora Osječanina Filipa Glogoškog.
04.10.2016 utorak
10:00 – 18:00 besplatan posjet stalnom postavu „Mistična prapovijest“ za učenike i srednjoškolce
05.10.2016. srijeda
10:00 – 11.30 kiparska radionica „Izradi svoj simbol Vučedolske kulture“
10:00 – 18:00 besplatan posjet stalnom postavu „Mistična prapovijest“ za učenike i srednjoškolce
06.10.2016. četvrtak
10:00 – 18:00 besplatan posjet stalnom postavu „Mistična prapovijest“ za učenike i srednjoškolce
18:00 predavanje dr.sc. Aleksandar Durman, stručno vodstvo po stalnom postavu „Mistične prapovijesti“
07. 10. 2016. petak
10:00 – 18:00 besplatan posjet stalnom postavu „Mistična prapovijest“ za učenike i srednjoškolce
18:00 predavanje dr.sc. Ivice Puljka „Što (još) ne znamo'“;
20:00 gledanje teleskopov Udruga astronomsko društvo AnonymusValpovo;
21:00 zatvaranje događanja.
Kontakt osoba: Jesenka Ricl, Edukacijski odjel, MSO